Kaslar

Kaslar, kasılma ve gerilme gücü ile bedende hareket olanağı sağlayan ve lif adı verilen ipliksi tellerden oluşan et dokusudur. Üç ana tip kas vardır:

 

ʘ İskelet kasları: Bilinçli olarak kontrol edilebilirler. Bunlara ayrıca istemli kaslar ve çizgili kaslar da denir. Bu kaslar kemiklere doğrudan ya da kirişler (tendon) yardımıyla bağlanır. Kırmızı renktedir.

ʘ Düz kaslar: Bilinçli olarak kontrol edilemezler. Bunlara ayrıca istemsiz kaslar da denir. Bu kaslar iç organların duvarlarında bulunur ve istem dışı gerçekleşen durumlarda çalışır. Beyaz renktedir.

ʘ Kalp kası: Temelinde iskelet kası olmasına karşın bilinçli olarak kontrol edilemediği için kalbe özel bir doku olarak ayrılır. Kırmızı renktedir.

 

Bedenimizde farklı biçim ve büyüklükte 600’den fazla kas bulunur. Hareket edebilmemiz için sinirler, iskelet ve iskelet sistemini oluşturan kemikler arasındaki işlevsel bağlantıyı sağlayan eklemler ile kaslar beraber çalışır. Beyinden gelen komut, sinirler yoluyla kaslara iletilir. Kasılan kaslar kısalır, sertleşir ve şişer. Gevşeyen kaslar ise uzar, yumuşar ve incelir. Kaslardaki bu kasılıp gevşeme ise eklemlerde devinim oluşturarak bedenimizi hareket ettirir.

 

İskelet kaslar zıt çiftler halinde, bir başka deyişle biri kasılırken diğeri gevşer halde çalışır. Örnek olarak, kolumuzu dirsekten bükersek öndeki kaslar kasılıp kısalırken, arkadaki kaslar gevşer ve uzar. Bu ve benzeri şekilde, bilinçli kontrol edebildiğimiz kaslar zıt çiftler halinde birbiriyle uyumlu çalışır.