Yoga Çeşitleri

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan yoga, zamanla ister farkındalığı artırmak isterse bedensel sağlığı korumak için olsun, kişisel gereksinimlere yanıt bulmak üzere evrim geçirmiştir. Günümüzde Batı’da en çok tanınan yoga biçimi Hatha Yoga’dır. Hatha Yoga, beden çalışmaları ağırlıklıdır. Yoga duruşları (asana) ve nefes teknikleri (pranayama) gibi çalışmalarla beden ve zihnin ortak hareket etmesi sağlanarak meditasyona hazırlık yapılır.

 

Zaman içerisinde Hatha Yoga’yı temel alan birçok yoga çeşidi  geliştirilmiştir. Farklı uygulamalar içerse de tüm bu yoga çeşitlerinin amacı farklı yoga duruşlarıyla beden ve zihin birliği sağlamaktır. Bu duruşların uygulanması sırasında, bazı sistemler duruşların doğru uygulanmasına, bazılarıysa hareketle nefesin eşzamanlı yapılmasına odaklanır. Değişik yoga sistemleri de olsa hepsi aynı temelden çıkmış ve farklı gereksinimler doğrultusunda geliştirilmiştir.

 

Günümüzde yoga çalışmaları zihinsel ve bedensel rahatlama, bedenin güçlenmesi, meditasyona hazırlık ya da sadece sağlıklı olmak için egzersiz amaçlı yapılabilir. Kişinin amacı bunlardan hangisi ise ona göre bir yoga çeşidini seçebilir. Önemli olan kişinin kendi gereksinimleridir. Çoğunlukla benzer çalışmalar içeren fakat farklı uygulama stillerine sahip sistemler arasından kişi kendine uygun olanı bularak deneyebilir.

 

Bazı yoga sistemleri duruşların ardı ardına yapıldığı, güç gerektiren uygulamalarla yeni başlayanların zorlanabilecekleri çalışmalar içerirken bazı sistemler nefes tekniklerine ağırlık verebilir. Dinamik çalışmaları seven kimseler için uzun süre belli duruşlarda kalınan çalışmalar sıkıcı bulunabilir ya da zihinsel gevşemeyi ön planda tutanlar için hareketli ve güç gerektiren çalışmalar kişiye istediğini vermeyebilir. Böyle bir durumda, aradığını bulamayan kişi yogayı sevmediğine karar verebilir. Oysa yoga farklı çeşitleri bulunan geniş kapsamlı bir sistemdir. Önemli olan kişinin bu çeşitler arasından kendine uygun olanı bulabilmesidir.

 

Birçok farklı çeşidi olan Hatha Yoga’nın en bilinen ve tercih edilen sistemlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Ananda

Ashtanga

Bikram

Integral

Iyengar

Japa

Kripalu

Kundalini

Power

Satyananda

Sivananda

Viniyoga

Yin

Yoga